بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 26, 1399

آداب و رسوم گلستان ، فرهنگ زیبا و دیدنی مردم بومی

آداب و رسوم گلستان در مناسبت‌های مختلف سال، دیدنی و جذاب است. از جمله رسوم مردم استان گلستان نزدیک سال نو می‌توان به نوروزخوانی، قاشق‌زنی در چهارشنبه سوری و … اشاره کرد. همچنین مراسم آق آش، سحرخوانی در ماه رمضان، یا رمضان و … از دیگر آداب و رسوم مردم استان گلستان به شمار می‌رود.

فرهنگ و آداب و رسوم استان گلستان-آداب و رسوم مردم استان گلستان-آداب و رسوم استان گلستان-فرهنگ گلستان-فرهنگ بومی گلستان-فرهنگ مردم گلستان
فرهنگ و آداب و رسوم استان گلستان-آداب و رسوم مردم استان گلستان-آداب و رسوم استان گلستان-فرهنگ گلستان-فرهنگ بومی گلستان-فرهنگ مردم گلستان

آداب و رسوم گلستان، فرهنگ زیبا و دیدنی مردم بومی

بدون شک هر نقطه‌ای از ایران آداب ورسوم مخصوصی دارد که می‌تواند برای تمام ایرانیان جالب و البته ارزشمند باشد. در این مطلب می‌خواهیم درباره آداب ورسوم گلستان و فرهنگ مردم گلستان صحبت کنیم، استانی که یکی از زیباترین و محبوب‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود.

فرهنگ و آداب و رسوم استان گلستان-آداب و رسوم مردم استان گلستان-آداب و رسوم استان گلستان-فرهنگ گلستان-فرهنگ بومی گلستان-فرهنگ مردم گلستان۲

آداب ورسوم استان گلستان در نوروز

نوروزخوانی در گلستان

یکی از رسوم جالب اهالی گلستان، نوروزخوانی است که از اوایل اسفند آغاز می‌شود. طبق این آداب و رسوم گلستان در روزهای پایانی سال، جوانانی در کوچه و خیابان آوازهایی زیبا به مناسبت فرا رسیدن سال نو می‌خوانند. در ازای آن، مردم در حد توان خود مبلغی به عنوان انعام به آنان می‌دهند زیرا عقیده دارند برایشان خوش‌یمن خواهد بود.

چهارشنبه سوری نیز یکی دیگر از مناسبت‌هایی است که در فرهنگ گلستان جایگاه ویژه‌ای دارد. در این شب مانند اکثر مناطق ایران، مردم به برپا کردن آتش (معمولاً روی کوه) وقاشق‌زنی می‌پردازند. یکی دیگر از آداب ورسوم گلستان در آخرین چهارشنبه سال این است که مردم کوزه‌های آب نمکی را که در خانه دارند، می‌شکنند تا به این بهانه کوزه‌ای نو برای سال جدید بخرند. بر اساس آداب ورسوم مردم استان گلستان، تهیه کوزه نو می‌تواند برای سال پیش رو برکت به همراه داشته باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم استان گلستان-آداب و رسوم مردم استان گلستان-آداب و رسوم استان گلستان-فرهنگ گلستان-فرهنگ بومی گلستان-فرهنگ مردم گلستان۳

مراسم جالب آق آش

مراسم آق قاش در فرهنگ بومی گلستان، ارزش خاصی دارد. این قسمت از آداب ورسوم گلستان مختص اهالی ترکمن است. مردان ترکمن مراسمی به شکل مهمانی و با عنوان آق آش در ۶۳ سالگی خود (عمر حضرت محمد (ص)) برپا کرده و اطرافیان را به صرف یک غذای محلی به نام چکدرمه دعوت می‌نمایند.

آداب ورسوم گلستان در ماه رمضان

سحرخوانی

در فرهنگ و آداب و رسوم استان گلستان، رسمی زیبا به نام سحرخوانی وجود دارد که در ایام قدیم بیشتر دیده می‌شده است. طبق این رسم، قبل از اذان صبح، مردی با آواز اهالی محل و همسایه‌ها را برای خوردن سحری بیدار می‌کند. همچنین در مراسم یا رمضان، در نیمه ماه مبارک، افرادی به خواندن آواز در کوچه‌ها روی می‌آورند و آذوقه و وسایلی را برای کمک به نیازمندان جمع‌آوری می‌کنند.

بهترین راه برای آشنایی با تمام آداب ورسوم مردم استان گلستان، سفر است. همین امروز وارد سایت ویلا رابط شده و ویلا شمال یا سوئیتی مناسب در یکی از شهرهای گلستان رزرو کنید. سپس برای گردشی دلچسب و متفاوت در این استان زیبای ایران راهی سفر شوید.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید