بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
آذر 20, 1399

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت، یادگار زیبا و منحصر به فرد دوران قاجار

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت یکی از جاذبه­ های منحصر به فرد استان گیلان به شمار می­رود که امروزه به عنوان پارک اصلی رشت معروف است. این باغ در کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد. عمارت ۶ ضلعی کلاه فرنگی نیز که قدمتی طولانی دارد، یکی از آثار ملی ثبت شده گیلان به شمار می­رود که بعد از سال­ها هنوز زیبایی خود را حفظ کرده است.

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت ، یادگار زیبا و منحصر به فرد دوران قاجار

 باغ محتشم رشت-باغ محتشم عمارت کلاه فرنگی-باغ محتشم رشت کجاست-عمحتشم و عمارت کلاه فرنگی کجاست-باغ محتشم رشت عمرت کلاه فرنگی

رشت به عنوان یکی از پربازدیدترین شهرهای شمال، هر ساله میزبان مسافران بسیاری است که برای لذت بردن از طبیعت سبز و زیبای شمال به این شهر سفر می­کنند. یکی از جاذبه ­های بسیار زیبا و دیدنی رشت، عمارت کلاه فرنگی است که به عنوان قدیمی­ترین پارک این شهر شناخته می­شود. قدمت این پارک به دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار می­رسد و هنوز هم بسیار زیبا و دیدنی است. عمارت منحصر به فرد ۶ ضلعی که به عمارت کلاه فرنگی در باغ محتشم معروف است و در ضلع جنوبی این پارک قرار دارد، در گذشته محلی برای سکونت حاکمان در فصل تابستان به شمار می­رفته است. البته در گذشته این پارک جزء نواحی آرام و خلوت رشت محسوب می­شده است و به همین دلیل حکمرانان صاحب این باغ ترجیح می­دادند اوقات خوش تابستان را در باغ محتشم عمارت کلاه بگذرانند. امروزه یکی از آثار ملی ثبت شده در استان گیلان است.

باغ محتشم رشت-باغ محتشم عمارت کلاه فرنگی-باغ محتشم رشت کجاست-عمحتشم و عمارت کلاه فرنگی کجاست-باغ محتشم رشت عمرت کلاه فرنگی۱

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی کجاست ؟

اگر می­خواهید بدانید باغ محتشم رشت کجاست ، باید به دنبال خیابان حافظ در جنوب شهر رشت باشید. البته  باغ عمارت کلاه در نزدیکی رودخانه گوهر رود قرار دارد و از این طریق نیز می­توانید به راحتی آن را پیدا کنید. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً در سفر بعدی خود به استان گیلان، بازدید از باغ محتشم و کلاه فرنگی را نیز در برنامه تور یک روزه گردشگری خود در رشت قرار دهید. برای این که جهت اجاره ویلا در شمال نیز به مشکل بر نخورید، می­توانید از امکان حراجی اجاره ویلا در سایت ویلا رابط استفاده کنید و محل اسکان مناسبی در رشت یا حوالی آن بیابید.

این بنا مربوط به دوره قاجار است و دررشت ، ضلع جنوبی پارک قدس (باغ محتشم) در کنار رودخانه گوهررود واقع شده است. مالک اصلی پارک اکبر خان بیگلربیگی از مالکان و حکم‌رانان قدیم گیلانی بوده است که پس از این پارک به دختر او به ارث رسید و باغ در مالکیت همسر و پسرعموی ایشان، صادق خان اکبر محتشم الملک در زمان مشروطیت بود و از این تاریخ به باغ محتشم شهرت یافت و بانی عمارت را ایشان میدانند.
در گذشته، از محلات کم تردد رشت بوده است و به همین علت محلی برای سکونت تابستانی حکمرانان و فرمان داران بود، اما با توجه به توسعه شهر و افزایش جمعیت و خیابان های ارتباطی در کنار این پارک جهت دسترسی به مرکز شهر و احداث بنای استانداری و شهرک بازی کودکان در ضلع غربی این پارک موجب شده تا این عوامل آرامش و سکوت محل و منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. علت انتخاب نام کلاه فرنگی بر روی این بنا، شباهت فراوانی است که طبقه فوقانی این بنا به کلاه سیلیندری (فرنگی) داشته است . بازدید از این بنا در شهر رشت شدیداً به هر گردشگری پیشنهاد می شود.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید