بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 7, 1399

برج گنبد قابوس ، یک یادگاری باشکوه از قرن ۴ هجری

برج گنبد قابوس یا برج قابوس گنبد کاووس یکی از منحصر به فردترین بناهای قدیمی و تاریخی در ایران محسوب می‌شود که در استان گلستان قرار دارد. این بنا یک ساختمان آجری بسیار بلند است که بعد از گذشت هزار سال هنوز باشکوه و محکم بر جای مانده است. گفته می‌شود در گذشته بالای این برج آتش برپا می‌شده است تا راه‌ها و مسیرهای اطراف روشن شوند.

برج تاریخی گنبد قابوس- برج گنبد قابوس کجاست-برج قابوس گنبد کاووس-برج قابوس بن وشمگیر گنبد کاووس-برج قابوس برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس ، یک یادگاری باشکوه از قرن ۴ هجری

شهر زیبای گنبد کاووس جاذبهای بسیار دیدنی را در دل خود جای داده است که با نام برج گنبد قابوس یا برج قا بوس بن وشمگیر گنبد کاووس شناخته می‌شود. بزرگ‌ترین ویژگی این برج که آن را از سایر برج‌های قدیمی ایران متمایز ساخته، ارتفاع آن است. به گفته کارشناسان این برج آجری، بلندترین برج آجری در کل ایران است که در استان گلستان قرار دارد. اگر به بناهای تاریخی و قدیمی علاقه‌مند هستید، بازدید از برج گنبد قا بوس بدون شک شما را شگفت‌‍‌زده می‌کند. این برج روی تپه‌ای ۱۵ متری واقع شده و ارتفاع خود آن نیز معادل ۵۵ متر است. گفته می‌شود در قدیم از برج‌های این چنینی برای روشن کردن راه‌ها استفاده می‌شده است. به این شکل که بالای برج آتشی روشن میکردند تا به محیط روشنایی ببخشد. به همین دلیل این برج آتشگاه نیز نامیده می‌شده است.

برج گنبد قابو س میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. روی بدنه این برج کتیبه‌هایی وجود دارد که تاریخ دقیق ساخت آن را مشخص می‌کنند (سال ۳۹۷ هجری قمری). در طول سال‌ها برج قابوس گنبد کاووس سه مرتبه مورد بازسازی قرار گرفته است. امروزه این برج را می‌توان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان گلستان دانست که مسافران بسیاری از نقاط مختلف ایران و حتی جهان برای بازدید از آن راهی گنبد کاووس می‌شوند.

برج گنبد قابوس کجاست ؟

برج تاریخی گنبد قابوس- برج گنبد قابوس کجاست-برج قابوس گنبد کاووس-برج قابوس بن وشمگیر گنبد کاووس-برج قابوس برج گنبد قابوس۱

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، برای تماشای برج تاریخی گنبد قا بوس لازم است راهی شهر دیدنی گنبد کاووس شوید. سپس کافیست خیابان امام خمینی شمالی را پیدا کنید. این برج بزرگ در میان پارکی در این خیابان واقع شده است و با پرس‌وجویی ساده به راحتی می‌توانید به آن برسید.

حال که با برج گنبد قابوس، این برج آجری باشکوه آشنا شدید، خوب است در سفر بعدی خود به استان گلستان، سری نیز به گنبد کاووس و این برج زیبا بزنید. اگر پیش از سفر برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید و محل اسکان خود را به کمک سایت‌هایی مانند ویلا رابط رزرو کنید، برای اجاره ویلا در شمال به مشکل بر نخواهید خورد. مطمئن باشید برج گنبد قابوس ارزش سفر به این شهر منحصر به فرد شمالی را خواهد داشت.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید