بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
تیر 8, 1398

بهترین و محبوب ترین غذاهای رشت غذای شهر خلاق در یونسکو

تصویری از میدان اصلی شهر رشت معروف به میدان شهرداری

در لیست زیر ما بهترین و معروف ترین غذاهای رشت را به شما معرفی می کنیم، زیرا تنوع غذا در شهر به ثبت نام به عنوان شهر خلاقانه غذا در یونسکو منجر شده است.

غذاهای رشت بسیار متنوع هستند و شما می توانید غذای لذیذ خود را با طعم و مزه شما در دسرهای خوشمزه داشته باشید. همراه با ویلارابط همراه باشید تا لیست غذاها را بیابید و غذاهای خوشمزه را بیابید.


عادات غذایی مردم در رشت

غذا برای مردم گیلان بسیار مهم است و یکی از جنبه های مهم زندگی اش است. اهمیت آن در تنوع غذاهای استان، به ویژه در رشت که مرکز استان گیلان است، دیده می شود. دلیل تشکیل این غذاهای متنوع و رنگارنگ می تواند به دلیل جو و آب و هوای این منطقه باشد که سبب تنوع گیاهی و تنوع حیوانی شده است و این تنوع تاثیری در شکل گیری فرهنگ غذایی مردم داشته است. وجود گیاهان، مرغ و حیوانات مختلف دریایی درب را برای ایجاد غذاهای متنوع باز می کند.

انواع مختلف طعم های خوشمزه مانند سس انار، سیر، روغن زیتون نباید نادیده گرفته شود چرا که آنها مواد تشکیل دهنده ثابت مواد غذایی گیلکی هستند و اصالت غذاهای این منطقه را مشخص می کنند. سیر، بادمجان و گوجه فرنگی یکی از مواد مغذی مهم برای ساخت غذا است. برنج گیلان، که در سراسر جهان معروف است، اغلب به جای نان برای وعده های غذایی استفاده می شود و عمدتا به شکل کاته پخته می شود. یکی از مهمترین نتایج یک رژیم غذایی سالم و انواع خوراک در این شرایط جغرافیایی، افزایش امید به زندگی در میان ساکنان آن است. آنها دارای بالاترین امید به زندگی در میان شهرهای ایران هستند. این غذاهای مختلف در جداول مردم گیلان در طول تاریخ قابل توجه بوده است و بسیار شگفت انگیز است که گردشگران به غذای گیلانی و ویژگی های آن در سفرهای خود اشاره کرده اند؛ برای مثال، الکساندر اسکارسارد، شاعر، اسلامشناس و متخصص لهستانی در کتاب خود به نام “سرزمین گیلان” در مورد غذای مردم گیلانی نوشت:

انواع مختلف طعم های خوشمزه مانند سیر آجیل، سیر، روغن زیتون نباید نادیده گرفته شود چرا که آنها ثابت کننده مواد تشکیل دهنده غذای گیلکی هستند و مشخصه اصلی غذاهای این منطقه است. گوجه فرنگی، گوجه فرنگی و گوجه فرنگی یکی از مواد مغذی مهم برای ساخت غذا است. برنج گیلان، که در سراسر جهان معروف است، اغلب به جای نان برای وعده های غذایی استفاده می شود و به طور عمده به شکل کته می شود. یکی از مهمترین نتایج یک رژیم غذایی سالم و انواع خوراک در این شرایط جغرافیایی، افزایش امید به زندگی در میان ساکنان آن است. آنها دارای بالاترین امید به زندگی در میان شهرهای ایران هستند. این غذاهای مختلف در تابلوهای مردم گیلان در طول تاریخ قابل توجه بوده است و بسیار شگفت انگیز است که گردشگران به غذای گیلانی و ویژگی های آن در سفرهای خود اشاره کرد؛ برای مثال، الکساندر اسکارسارد، شاعر، اسلامشناس و متخصص لهستانی در کتاب خود به نام “سرزمین گیلان” در مورد غذای مردم گیلانی نوشت:

ثبت ملی برخی از مواد غذایی رشت (رشتی غذا)

جالب است بدانید که به خاطر اهمیت و توجه به غذاهایی که در این منطقه سرسبز است، غذاهایی مانند مرغ ترش (جوجه ترش ، اناربیج، باقالا قاتوق، میرزا قاسمی و زیتون پرورده و ۶ غذای محلی دیگر در مراحل ثبت نام ملی حضور دارند.

با شناختن عادت های غذایی مردم گیلان و رشت، و پیدا کردن دلیل اصلی برای همه این تنوع و تنوع، ما در حال حاضر لیستی از ۱۷۰ خوشمزه غذاهای گیلکی را لیست کنید.

 1. کته کباب
  کته کباب یا رشتی پولو کبک یکی از محبوب ترین و رایج ترین غذاها در استان گیلان است. مردم گیلان از گوشت گاو برای تهیه این غذای خوشمزه استفاده می کنند و باید از مواد مانند ماست، روغن زیتون و پیاز آب بندی شوند. گوشت باید در حدود ۲۴ ساعت در این مواد نگهداری شود و سپس آن باید کبابی شود. این غذای خوشمزه همیشه با یک صفحه از طعم های خوشمزه مانند کیک بیکن، خیار و تخم مرغ و، البته، کته(یک نوع برنج پخته شده) سروکار دارد.
 2. شیرین کباب
  این غذا یکی از محبوب ترین کباب ها در بین مردم گیلان و مازندران است و می توان آن را با گوشت گاو و گوسفند هم انجام داد. برای این غذا، پیاز، سیر، سس انار و گردو خرد شده به گوشت اضافه می شود و همچنین سس انار برای ترش کردن آن استفاده می شود. پس از کباب کردن، گوشت طعم دار با کته (برنج پخته شده) سرو می شود.
 3. مرغ ترشی گیلانی
  این خورش بسیار خوشمزه بسیار متفاوت از مرغ ترش مازندرانی است و مانند دیگر خمیر های ایرانی، لوبیا برای استفاده از آن استفاده می شود. این غذا با مرغ، کندو، پیاز، گیاهان معطر (زردچوبه، جعفری، گشنیز، نعناع و گریپ فروت)، سیر، تخم مرغ و آب پرتقال کمی پخته شده است. پس از خمیر پخته شده، تخم مرغ به آن اضافه شده و بعد از ۱۰ دقیقه می توانید آن را با برنج خدمت کنید.
 4. میرزا قاسمی
  میرزا قاسمی یک وعده غذای خوشمزه است که شاید بارها و بارها آن را تجربه کرده باشید. جالب است بدانید که مخترع این غذا، یک مرد به نام محمد قاسم خان ولی، سفیر ایران در روسیه و حاکم گیلان در زمان سلطنت نصیرالدین شاه بود. او بسیار علاقه مند به آشپزی بود و پس از بازگشت از سنت پترزبورگ به ایران، این مواد غذایی را در رشت فروخت و با استفاده از نام او به میرزا قاسمی اشاره کرد. این ظرف خوشمزه ترکیبی از بادمجان کبابی، سیر، سس، گوجه فرنگی تازه و تخم مرغ با برنج و نان است.
 5. ترشح طارق
  استفاده از برنج، سیر، تخم مرغ، آب پرتقال یا ترنج، انواع گیاهان طعم دار (زردچوبه، جعفری، گشنیز، اسفناج و کمی مرباخوری)، مردم گولانی مواد غذایی به نام “ترشح طارق” را تولید می کنند و البته آنها به صورت اختیاری آرد اضافه می کنند این مواد. ترشه تره می تواند همراه با برنج، نان، همراه با ماهی دودی یا ماهی شور و انواع طعم های گیلانی مانند کوتوله خزر، سیر، لوبیا خام و غیره خدمت کند.

شویو قرهه
در واقع، یک خورش مشابه قهره سبزی است که در تمام نقاط ایران خدمت کرده است. با استفاده از این تفاوت بزرگ که در جوجه های گوشتی شویور قهره استفاده می شود، آنها به جای لیمو عمانی از گوجه فرنگی سبز استفاده می کنند تا آن را ببلعد. گوشت چرخ شده، پیاز، ادویه جات ترشی جات، گوجه فرنگی سبز و لوبیای قرمز مواد تشکیل دهنده این خورش است.

 1. آلو Musamma
  برای استفاده از این غذای لذیذ، مرغ یا اردک استفاده می شود، اما استفاده از اردک در گیلان شایع تر است. بادمجان، گوجه فرنگی، آلو بوکارا، پودر سیاه، سس گوجه فرنگی، شکر و ادویه جات ترشی جات و سایر مواد تشکیل دهنده ای است که برای تهیه این غذا استفاده می شود. توجه داشته باشید که این خورش باید کمی آبدار باشد، و گاهی اوقات از بادمجان سرخ شده و گوجه فرنگی برای تزئین استفاده می شود.
 2. فسنجان
 3. فسنجون رشتی یکی از رایحه های محبوب گیلان است که در عروسی ها و احزاب رسمی ارائه می شود. مرغ یا اردک برای تهیه این غذا استفاده می شود. برای این کار، آجیل خرد شده را پخته کنید و سس انار باید جوشانده شود، سپس مرغ یا اردک اضافه کنید و خمیر را خوب بشویید.

جالب است بدانیم که در گذشته کشاورزان برای کمک به برادران و سایر هدایای خود، از جمله خورش مرغ لوکا نیز به اهدافتان اهدا کردند.

 1. واویشکا
  واویشکابه عنوان خوراکی غلیظ گیلان محسوب می شود که در زمان تاثیر نفوذ روسیه در فرهنگ غذایی مردم گیلان وارد ایران شد. وواشیکا نیز به عنوان Haggis و Jozboz در تبریز شناخته می شود که می تواند با کبد مرغ، گوسفند و حتی روده و بره سفید پخته شود. پیاز، ادویه، رب، سیب زمینی و تخم مرغ مواد این غذا هستند.
 2. انار بیج
  این وعده غذایی خوشمزه با گوشت، سبزیجات عطر مانند لاله، جعفری، گشنیز، گردو، سس انار و دانه های انار است. این غذای شبیه به فسنجون است و باید خیس و چسبناک باشد. طعم برنج گیلان همراه با این خمیر، مطلوب تر است.
 3. سر خلیفه
  اگر ما بخواهیم ریشه کلمه “قیح” را در نظر بگیریم، اساسا آن خامه ای است که از گوشت استفاده می شود، اما “قلیه ها” دارای انواع مختلفی هستند، شاید معروف ترین آن ها قلیه ماهی ماهی جنوبی است. مردم گیلانی با هنر و ابتکار خود، گوئی خوشمزه را در جدول خود دارند، که کاملا با مواد غذایی که در منطقه زندگی خود غذا می خورند و بر سیر تازه تأمین می شود. گوشت مرغ یا اردک، برگ سیر، پیاز، پیاز، ادویه جات و تخم مرغ مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در آماده سازی این خورش است. جالب است بدانید که گوشت اردک در گذشته در غذاهای گیلانی رایج بوده است.
 4. تره کوهی
  این ظرف خوشمزه تقریبا شبیه میرزا قاسمی است، اما پایه آن به جای بادمجان کدو است. کدو تنبل، سیر، پانک، شکر، انار
اشتراک گذاری

پاسخ دهید