بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 20, 1399

صنایع دستی گلستان : از قالی ترکمن تا هنر اصیل سوزن‌دوزی

صنایع دستی گلستان از جمله سوغاتی اصیل و ارزشمند محسوب می‌شود که در تمام ایران محبوبیت دارد. به عنوان مثال می‌توان به قالی‌های زیبای ترکمن با نقوش و رنگ‌های بدیع، هنر سوزن‌دوزی زنان گلستان روی لباس‌ها و زیورآلات سنتی و اصیل این استان اشاره کرد که هر کدام به شکلی منحصر به فرد و خاص هستند.

صنایع دستی گلستان چیست-سوغات و صنایع دستی گلستان-صنایع دستی گرگان-صنایع دستیوغات گلستان (۲)

صنایع دستی گلستان: از قالی ترکمن تا هنر اصیل سوزن‌دوزی

قالی ترکمن

تمام استان‌ها و شهرهای ایران، صنایع دستی مخصوص خود را دارند. صنایع دستی گلستان نیز از جمله جذاب‌ترین کارهای هنری و سوغاتی است که در ایران دیده می‌شود. کافیست سری به شهرهای این استان از جمله گرگان، گنبد کاووس و بندر ترکمن بزنید تا با کار دست زنان و مردان این خطه از ایران بهتر آشنا شوید. در این مطلب سعی داریم چند مورد از هنرهای اصیل و صنایع دستی و سوغات گلستان را به شما معرفی کنیم.

صنایع دستی گلستان چیست؟

 در این استان نیز، مانند بسیاری از دیگر استان‌ها ممکن است بسیاری از شهرها صنایع دستی مخصوص به خود را داشته باشند یا یک هنر در چند شهر به طور مشترک دیده شود. در هر صورت تمام این صنایع ارزشند و دیدنی هستند. برخی از صنایع دستی گرگان و گلستان عبارتند از:

قالی مخصوص ترکمن، گل سرسبد صنایع دستی گلستان

قالی ترکمن به واسطه نقوش و رنگ‌های منحصر به فردی که دارد، نه تنها در ایران جایگاه خاصی دارد بلکه برای گردشگران خارجی نیز یک اثر هنری بدیع به حساب می‌آید. کافیست نگاهی به نقوش زیبای این قالی‌ها بیندازید تا به ارزش صنایع دستی ترکمن استان گلستان بهتر پی ببرید. البته به جز قالی، مردم گلستان در نمدمالی و گلیم‌بافی نیز مهارت بالایی دارند.

صنایع دستی گلستان چیست-سوغات و صنایع دستی گلستان-صنایع دستی گرگان-صنایع دستیوغات گلستان (۲)

سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی

این هنر یکی از زیباترین صنایع دستی گلستان است که می‌توانید آن را روی لباس‌ها (دور یقه، آستین‌ها، روی عرقچین و …) ببینید. هنر سوزن‌دوزی شاید به شکلل‌های مختلف در برخی از دیگر استان‌های کشور نیز وجود داشته باشد. اما این هنر وقتی در دستان دختران شمالی باشد، رنگ و بوی دیگری دارد.

زیورآلات

زنان ترکمن در کنار تمام هنرهای خود، در زمینه ساخت زیورآلات اصیل و سنتی نیز مهارت خاصی دارند. این زیورآلات که به عنوان سوغات و صنایع دستی گلستان شناخته می‌شوند، روی لباس‌ها، موی زنان و … استفاده می‌شوند.

حال که با صنایع دستی استان گلستان آشنا شدید، شاید بیشتر از قبل به گردش در این استان زیبا ترغیب شده باشید. کافیست از قبل ویلا شمال مناسبی رزرو کنید و برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی گلستان به راه بیفتید. بهتر است برای رزرو ویلا از سایت‌های معتبر مانند ویلا رابط کمک بگیرید تا دغدغه پیدا کردن محل اقامت را نداشته باشید. می‌توانید از انواع تور یک روزه گردشگری و طرح حراجی اجاره ویلا در این سایت نیز استفاده کنید.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید