بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
آبان 2, 1401

طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا چیست؟

ویلا اولین انتخاب برای کسانی است که حریم خصوصی کاملی را در شهر یا حومه با منظره مطلوب و امکانات رفاهی ویژه نیاز دارند. مفهوم طراحی  ویلا به دوران روم برمی گردد ، زمانی که افراد ثروتمند و مشهور در تابستان ها به حومه شهر نقل مکان می کردند، در واقع طراحی  ویلاها امکانات رفاهی مانند  اتاق ورزش، اتاق بازی، سالن کنفرانس ، سینمای خصوصی ، استخر، سونا و جکوزی و … را نیز درخود جای می دهند که بسته به بودجه و نیاز کارفرما همینطور پاسخگویی سایت پروژه می توانند این امکانات  را در حد متوسط یا بسیار لوکس در خود جای دهند.

هدف طراحی معماری بر پوشش و رفع نیازها  و ایجاد فضاهای زندگی کارامد، با استفاده از دانش و خلاقیت تمرکز دارد، طراحی ویلا نیز به عنوان یک فضای زندگی موقت یا دائم می تواند شامل فرآیندهای معماری ویلا، طراحی نمای ویلا،  طراحی لنداسکیپ ویلا ، معماری داخلی و در نهایت دکوراسیون داخلی  و چیدمان ویلا باشد که قطعا این روند با هدف اولیه معماری برای  پاسخگویی  به نیازهای کاربر متناسب با تعداد افراد خانواده، نحوه استفاده از ویلا، سبک زندگی و خواسته های کارفرما و در راستای رعایت ب اصول عملکردی و زیباشناختی طراحی و اجرا می گردد.

طراحی سبک ویلا بسته به شیب زمین، موقعیت پروژه  و اقلیم جغرافیایی منطقه هم از نظر معماری و هم دکوراسیون داخلی بسته به لایف استایل و تطابق با فضای بیرونی و تمایلات کارفرما انتخاب می شود.

طراحی ویلاهای کلاسیک از نظر زیبایی شناسی و چیدمان معماری با ویلاهای مدرن تفاوت دارند، تاکید بیشتر طراحی ویلا به سبک کلاسیک بر تعدد اتاق ها ، دربهای بلندتر و عریض و دارای طرح‌های پیچیده‌تر و ایوان‌های بزرگ با متریال های طبیعی تر چون: چوب، سنگ، گچ و … هستند و  ویلاهای مدرن دارای سطوح وسیع شیشه و با  طراحی مینیمال دارای خلوص، سادگی  و روشنی در نمای بیرونی و داخلی  و مجهز به تجهیزات ومبلمان مدرنتر  و با متریال های ساختمانی مانند بتن و  فولاد و متریال های نوین هستند

اصول طراحی ویلا

اصول کلی طراحی ویلا که بهتر است در نظر بگیرید قبل از شروع برنامه ریزی در مورد نوع ساختاری که قرار است درفضای داخلی داشته باشید ، باید سایت یا زمینی مناسب انتخاب و خریداری کنید. اما آیا تا به حال نگاه دقیق تری به موقعیت پروژه انداخته اید؟ تأیید کرده اید که آیا این مکان مناسب برای ویلای رویایی شما است؟ سایت پروژه و شرایط خاک برای فنداسیون بررسی کنید و از استانداردها و ضوابط بومی محل قرارگیری سایت و ساختمان های مجاور برای کسب مجوز های لازم غافل نشوید.

در مرحله بعدی برای هزینه های خاصی مانند مصالح ساختمانی، نیروی کار، مهندسین و تیم و اجرایی، معمار و طراح داخلی، مبلمان و غیره آماده شوید. هنگام بودجه بندی، سعی کنید مقداری اضافی برای پوشش هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید .

جهت قرارگیری خانه در سایت پروژه موضوعی بسیار مهم است برای داشتن منظره زیبا به جهت قرارگیری پنجره ها دقت کنید و جهت گیری پلان را مطابق با حوزه ها ، دسترسی ها،  باد غالب و نور مطلوب و چشم اندازهای مدنظر در نظر بگیرید.

برای طراحی ویلا خانوده، سلیقه و سبک زندگی خانوادگی را در طراحی نادیده نگیرید  نظر خانواده خود را در مورد ساختار و طراحی خانه در نظر بگیرید ..اندازه اتاق و نحوه استفاده از آنها  نیز برای طراحی  بسیار مهم است.

ابعاد فضا و پلان  ویلا به بودجه شما بستگی دارد. بررسی کنید آیا مقررات محلی وجود دارد که می تواند آنچه را که می توانید بسازید محدود کند  یا خیر.

مرحله بعد برنامه فیزیکی لیست تمام اتاق هایی که در خانه می خواهید به همراه ابعاد است، بنابراین، وقت بیشتری را برای مشورت در این مورد اختصاص دهید ابتدا با اتاق های اولیه مورد نیاز شروع کنید. پس از آن، اتاق های اضافی را در یک لیست جداگانه بنویسید، اما به یاد داشته باشید که بودجه شما  تصمیم نهایی را می گیرد.

می توانید در طراحی و اجرای ویلا  از طراحی چند منظوره استفاده کنید. برای مثال می توانید از یک فضا برای اتاق مهمان و همچنین محل کار استفاده کنید

به جای انتخاب یک پلان بسته و حوزه بندی شده، می توانید به سراغ فضاهای نشیمن باز بروید و با محدودیت کمتری حوزه ها را با مبلمان تفکیک کنید.


فضاهای زندگی باز نظارت را آسان تر می کند و اجازه می دهد تا ارتباط خوبی بین اعضای خانواده برقرار شود.

طراحی ویلا با ویژگی های معماری جذاب که در آینده هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد، توصیه نمی شود. علاوه بر هزینه های فعلی هزینه تعمیر و نگهداری نیز بسیار مهم است.


اطمینان حاصل کنید که ساختمان شما بادوام است. از متریال های کم تعمیر و با دوام و قابل اعتماد استفاده کنید. اجازه ندهید هزینه مواد شما را به سمت خرید چیزی سوق دهد که ماندگاری ندارد و ممکن است هزینه بازسازی مکرر شما را به همراه داشته باشد.


آب و هوای منطقه  را در نظر بگیرید و متریال  را  به نحوی انتخاب کنید که مناسب آب و هوا باشد. ساختاری بسازید که علاوه بر ماندگاری طولانی سازگار  با محیط باشد.

طراحی ویلا مدرن۱

نکات مهم در طراحی ویلا

از نکات مهم برای طراحی ویلا می توان توجه به شرایط اقلیمی منطقه، جهت باد و جهت تابش نور خورشید اشاره کرد در واقع نقطه شروع طراحی بایستی بر مبنای امکان سنجی  و بررسی سایت پروژه ، استانداردها و توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی انجام شود.

نکته بعدی انتخاب متریال مناسب و در دسترس یا بومی با توجه به موقعیت قرارگیری ویلا و سبک معماری ویلا است.

نکته مهم دیگر برای طراحی ویلا بایستی در نظر گرفتن چشم انداز های مناسب برای انتخاب جهت گیری ساختمان ویلا و انتخاب حوزه هایی است که نیاز به نور یا دید بهتر یا بالعکس به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند  علاوه بر بررسی موارد گفته شده بهتر است با کارفرما مشورت شود تا با توجه به اولویت های او این جهت گیری  شکل گیرد برای مثال برای برخی افراد دید و منظر نشیمن و برخی دید و منظری که از اتاق کار دارند برایشان در اولویت قرار دارد.

برای برنامه ریزی فضایی و طراحی پلان ویلا لازم است تا متناسب با نیاز و سلیقه افراد، همینطور با در نظر گرفتن مجوز ها و استانداردهای لازم  طراحی انجام شود و نیاز های خاص مخاطبین و حتی شغل و سبک زندگی آنها برای طراحی فضایی متناسب مورد بررسی قرار گیرد

طراحی ویلا بایستی با در نظر گرفتن سیرکولاسیون فضایی و تفکیک و عرصه بندی قسمت های خصوصی و عمومی در پلان ویلا جانمایی شود.

از دیگر نکات مهم می توان به هماهنگی متریال ها و سبک نمای بیرونی و ساختمان ویلا و فضای داخلی اشاره کرد که این موضوع انسجام بصری خوبی در کاربران ایجاد می کند.

همینطور بسیار واجب است تا طراحی ویلا با بافت شهری منطقه و ساختمان های اطراف هماهنگی داشته باشد.

سورس:

طراحی ویلا مدرن

دسته بندی: رپورتاژ آگهی
اشتراک گذاری

پاسخ دهید