بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 8, 1399

قبرستان خالد نبی ، گورستانی تاریخی و عجیب بر تپه‌های کلاله

قبرستان خالد نبی یکی از چندین جاذبه دیدنی استان گلستان و در ۹۰ کیلومتری گنبد کاووس است. این قبرستان قدیمی با قدمتی حدود هزار سال، شکل و شمایلی خاص دارد که به رازآلود بودن آن منجر گردیده است. زیارتگاه خالد نبی نیز در دل این گورستان قرار دارد. گورستان تاریخی خالد نبی روی بلندی تپه‌ها واقع شده و بهترین زمان برای بازدید از آن اوایل بهار است.

راز قبرستان خالد نبی-گورستان تاریخی خالد نبی -قبرستان تاریخی خالگورستان خالد نبی گنبد کاووس قبرستان خالد نبی (۲)

قبرستان خالد نبی ، گورستانی تاریخی و عجیب بر تپه‌های کلاله

قبرستان‌های قدیمی همیشه بیشتر از آن‌که وهم‌انگیز باشند، پر رمز و راز هستند. قبرستان خالد نبی در استان گلستان نیز یکی از همین قبرستان‌های بسیار قدیمی است که قدمتی حدود ۱۰۰۰ سال دارد. این قبرستان و زیارتگاهی که در آن وجود دارد برای اهالی ترکمن ارزش خاصی دارد. علاوه بر این گورستان خالدنبی گنبد کاووس به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه نیز شناخته می‌شود. شکل خاص قبرهای قبرستان خالدنبی حال و هوای خاصی به آن بخشیده است. سنگ‌هایی که بر مزار مردگان نصب شده‌اند، بسیار عجیب و متفاوت‌اند و این موضوع تبدیل به راز قبرستان خالدنبی شده است. زیرا مورخان معتقدند این قبرستان حداکثر هزار سال قدمت دارد، در صورتی که شکل سنگ قبرها شبیه مزار مسلمانان نیست. به همین خاطر به نظر می‌رسد بیش از این‌ها قدیمی باشد.

اگر نگاهی به عکس گورستان تاریخی خالدنبی بیندازید، متوجه می‌شوید که برای قبر زنان و مردان نمادهای متفاوتی به کار رفته است. این قبرستان روی بلندی‌ها و تپه‌هایی ناهموار قرار دارد و به طور تقریبی ۶۰۰ قبر را در خود جای داده است. در نزدیکی این تپه بقعه‌های دیگری نیز وجود دارد. از جمله بقعه چوپان عطا و عالم بابا.

راز قبرستان خالد نبی-گورستان تاریخی خالد نبی -قبرستان تاریخی خالگورستان خالد نبی گنبد کاووس قبرستان خالد نبی (۱)

قبرستان خالد نبی کجاست ؟

برای بازدید از قبرستان تاریخی خالد نبی و زیارتگاه آن، ابتدا باید راهی استان گلستان و سپس شهرستان کلاله شوید. این قبرستان در ۹۰ کیلومتری گنبد کاووس (از جهت شمال شرق) قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی به آن از کلاله است. با رسیدن به کلاله باید ۵۵ کیلومتر دیگر در جهت شمال شرق پیش بروید تا ابتدا به روستای گچی سو و سپس به قبرستان خالدنبی برسید. هر چند مسیر قبرستان کوهستانی است اما از طریق کلاله می‌توانید به راحتی به آن دست پیدا کنید. بهتر است اوایل بهار را برای این سفر انتخاب نمایید تا گرمای زیاد تابستان و سرمای سخت زمستان برای شما آزار دهنده نباشد.

بدون شک اجاره ویلا در شمال یکی از اولین دغدغه‌ها برای برنامه‌ریزی سفر به استان‌های شمالی است. پیشنهاد ما به شما رزرو پیش از موعد ویلا از طریق سایت‌های معتبر مانند ویلا رابط است. حتی می‌توانید از انواع تور یک روزه گردشگری این سایت برای بازدید از جاذبه‌های توریستی و گردشگری بسیار مانند قبرستان خالد نبی استفاده کنید.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید