بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
بهمن 23, 1399

مجسمه آناهیتا فومن ، شاهکاری دیدنی و اساطیری در شهر مجسمه-ها

مجسمه آناهیتا یکی از چند مجسمه زیبایی است که در شهر فومن به چشم می­خورد. آناهیتا در اوستا نماد پاکی و مظهر آب است. تندیس این بانوی اساطیری که در دل شهر فومن قرار دارد، نشان­گر زنی زیبا و راست قامت است که ارابه او توسط چند اسب کشیده می­شوند. این مجسمه که تا حد امکان شبیه توصیفات آن در اوستا ساخته شده، کار دست استاد غلامعلی ارژنگ است.

مجسمه آناهیتا در فومن - مجسمه آناهیتا فومن-عکس مجسمه آناهیتا۲

مجسمه آناهیتا فومن، شاهکاری دیدنی و اساطیری در شهر مجسمه­ها

مجسمه آناهیتا یکی از چندین مجسمه زیبا و منحصر به فرد در شهر مجسمه­ها یعنی فومن است. از آن­جایی به فومن شهر مجسمه­ها گفته می­شود که تندیس­های ارزشمند دیگری مانند گوزنان، طاووس، چهار دختران و … نیز در گوشه گوشه آن به چشم می­خورد. اما از جهتی می­توان تندیس آناهیتا را متفاوت دانست. اگر عکس مجسمه آناهیتا را دیده باشید متوجه می­شوید که این مجسمه تنها یک تندیس معمولی نیست، بلکه داستان­های اساطیری بسیاری در نام آن نهفته است. کتاب اوستا، آناهیتا را زنی زیبارو و بلند قامت می­داند که الهه آب است و تمام آب­ها از او سرچشمه می­گیرند. به همین دلیل مظهر و نماد پاکی به شمار می­رود.

مجسمه آناهیتا در فومن، یادگار کدام استاد مجسمه­ساز است؟

مجسمه آناهیتا در فومن - مجسمه آناهیتا فومن-عکس مجسمه آناهیتا۲

اگر این مجسمه را ببینید، چند اسب در کنار آن است. بنابر داستان­های اساطیری، ارابه آناهیتا به کمک چهار اسب کشیده می­شود که نماد باران، باد، تگرگ و ابر هستند. به نظر می­رسد استاد غلامعلی ارژنگ، خالق این مجسمه، تمام تلاش خود را کرده است تا این تندیس زیبا به آن­چه در اوستا و روایات اساطیری آمده، بیشترین شباهت را داشته باشد. اگر می­خواهید اثری متفاوت و حیرت­انگیز درباره زنی اسطوره­ای ببینید و بدانید مجسمه آناهیتا کجاست، حتما ً باید سفری به فومن داشته باشید. این مجسمه در دهه ۵۰ ساخته شده و کماکان برای اهالی شهر و بازدیدکنندگان ارزشمند و دیدنی است.

احتمالاً تا الان به اندازه کافی برای بازدید از این مجسمه زیبا ترغیب شده­اید. تنها کافیست راهی فومن شوید. این شهر بی­نظیر شمالی و مناطق سبز اطراف آن جاذبه­های بسیاری برای دیدن دارند که مجسمه آناهیتا فومن تنها یکی از این جاذبه­هاست. خوب است اگر در تور یک روزه گردشگری فومن شرکت کنید. به این ترتیب می­توانید از مکان­ها و جاذبه­هایی دیدن کنید که شاید نام آن­ها را هم نشنیده­اید در صورتی که هر کدام زیبایی و ارزش منحصر به فردی دارند؛ مانند قلعه رودخان. می­توانید برای داشتن محل اسکان مناسب و دلخواه خود نیز از سایت ویلا رابط کمک بگیرید. در این صورت با رسیدن به فومن لازم نیست برای پیدا کردن ویلا شمال در خیابان­ها سرگردان شوید و می­توانید اول از همه به سراغ مجسمه آناهیتا بروید.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید