بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
بهمن 28, 1399

مناره آجری بازار گسکر ، یادگار تاریخی ۱۲ متری دوره سلجوقیان

مناره آجری بازار گسکر یکی از صدها بنای تاریخی در استان گیلان است که بازدید از آن­ها برای گردشگران جالب خواهد بود. این مناره متعلق به دوره سلجوقیان است و در حال حاضر تنها ۱۲ متر از آن باقی مانده است. جنس بنا از آجر و ساروج است و به وسیله پله­های مارپیچی درون آن می­توان به بالای مناره دسترسی پیدا کرد.

مناره آجری بازار گسکر، یادگار تاریخی ۱۲ متری دوره سلجوقیان

استان گیلان شاهکارهای تاریخی بسیاری را در دل تک­تک شهرهای خود جای داده است که مناره آجری بازار گسکر در شهرستان صومعه سرا یکی از همین آثار دیدنی است. این بنا که از دوران حکومت سلجوقیان به جا مانده است، از جمله بناهای بسیار دیدنی و ارزشمند این منطقه به شمار می­رود که در میان گردشگران نیز طرفداران بسیاری دارد. متریال اصلی مناره بازار گسکر گیلان ساروج و آجرهایی با ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی­متر است. در واقع می­توان گفت بسیاری از آثار تاریخی به جا مانده از آن دوره از همین جنس هستند. جالب است بدانید مناره آجری بازار گسکر یک استوانه با سطح مقطع ثابت نیست. بلکه هر چه به ارتفاع مناره افزوده می­شود، سطح مقطع دایره­ای شکل آن نیز کوچک­تر می­گردد. به همین دلیل شکل کلی آن به یک قیف بسیار بلند شباهت دارد.

اگر دوست دارید از مناره آجری بازار صومعه سرا دیدن کنید، دانستن این مورد نیز می­تواند برای شما جالب باشد که می­توانید وارد مناره شوید و به کمک پله­های مارپیچی آن به بالای آن برسید. این مناره در اصل با ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده بوده اما متأسفانه به دلیل مسائلی مانند رانش زمین و شرایط جوی، قسمت زیادی از مناره آجری بازار گسکر از بین رفته است. در حال حاضر این  مناره تاریخی تنها ۱۲ متر ارتفاع دارد، اما هنوز هم می­تواند یکی از جذاب­ترین جاذبه­های دیدنی صومعه سرا به شمار رود. به دلیل موقعیت این بنا، کارشناسان احتمال می­دهند، مناره بازار صومعه سرا برای تعیین و بررسی زمان طلوع خورشید و غروب آن ساخته شده باشد زیرا به نظر نمی­رسد برای کاربرد نظامی و دیده­بانی مناسب باشد.

مناره بازار گسکر-مناره آجری گسکر صومعه سرا-مناره بازار گسکر گیلان-مناره گسکر کجاست -مناره بازار صومعه سرا مناره آجری بازار گسکر۲

مناره آجری بازار گسکر کجاست ؟

 اگر به بازدید از آثار تاریخی و قدیمی علاقه­مند هستید، این مناره یک انتخاب عالی محسوب می­شود. کافیست راهی استان گیلان و شهرستان صومعه سرا شوید. مناره آجری گسکر صومعه سرا در ۹ کیلومتری این شهر قرار دارد. باید به طرف غرب صومعه سرا و دهکده جاده کنار حرکت کنید. قبل از رسیدن به دهکده، مناره آجری بازار گسکر را خواهید یافت.

حال که می­دانید مناره گسکر کجاست ، کافیست به کمک سایت­هایی مانند ویلا رابط، تور یک روزه گردشگری در صومعه سرا و ویلا شمال مناسبی برای خود در نظر بگیرید و دل به جاده بزنید. مطمئناً در این منطقه جاذبه­های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارد.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید