بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 16, 1399

منطقه حفاظت شده توران (خارتوران) در دل کویر مرکزی ایران

منطقه حفاظت شده توران یکی از جاذبه‌های گردشگری مهیج ایران است که در کویر مرکزی ایران و در استان سمنان واقع شده است. این منطقه شامل سه بخش است. وسیع‌ترین بخش آن به عنوان منطقه حفاظت شده و بخش‌های دیگر آن به عنوان پارک ملی و پناهگاه حیات وحش شناخته می‌شوند. این منطقه از شهرستان شاهرود ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد.

ه خارتوران-منطقه حفاظت شده توران کجاست-منطقه حفاظت شده توران در شهرستان شاهرود

منطقه حفاظت شده توران (خارتوران) در دل کویر مرکزی ایران

اگر دوست دارید طبیعت بکر و بی‌نظیر ایران را از نزدیک ببینید، منطقه حفاظتتوران می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. این منطقه که به نام منطقه حفاظت شده خارتوران شاهرود نیز شهرت دارد در استان سمنان و در کویر مرکزی ایران واقع شده است. با این حساب می‌توانید در سفر خود به سمت شمال کشور و استان گلستان و یا در مسیر خود به طرف مشهد، سری نیز به این بخش از طبیعت دست‌نخورده و دیدنی ایران بزنید. این ناحیه که برخی آن را آفریقای ایران نیز می‌نامند، یک منطقه بسیار وسیع (بیش از یک میلیون هکتار) است که سه بخش مجزا دارد. بزرگترین بخش آن همان منطقه حفاظت شده است اما دو بخش دیگر نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش و پارک ملی شناخته می‌شوند. وسعت منطقه حفاظتتوران به قدری زیاد است که لقب دومین منطقه حفاظت شده بزرگ در ایران را دارد.

تنوع زیستی گیاهی و جانوری در منطقه حفاظت شده خارتوران سمنان آن را به یک گنج ارزشمند تبدیل کرده است. گونه‌های بسیار جالب و البته نادر حیوانات ایرانی در این منطقه زندگی می‌کنند که از این میان می‌توان به گورخر ایرانی و همین‌طور پلنگ آسیایی اشاره کرد. از جمله حیوانات دیگری که در منطقه حفاظت شده توران زندگی می‌کنند، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، گربه شنی، هوبره، قوچ، بحری، تیهو، بلدرچین، اردک بلوطی، کرکس مصری، سمندر و … هستند.

منطقه حفاظت شده توران کجاست؟

اگر به زندگی جانوری و تماشای زیست‌گاه بومی جانوران ایران علاقه دارید، حتماً باید سری به منطقه حفاظت شده خارتوران استان سمنان بزنید. این منطقه در یک ناحیه کویری و در شرق این استان قرار دارد و فاصله شهرستان شاهرود تا منطقه حفاظت شده توران ۱۴۰ کیلومتر است. برای سفر به این منطقه بهتر است از قبل محل اسکان خود را معین کرده باشید. می‌توانید از سایت‌های معتبری مانند ویلا رابط برای اجاره ویلا استفاده کنید و از طرح‌های حراجی اجاره ویلا در این سایت‌ها بهره ببرید. مطمئناً طی یک تور یک روزه گردشگری در منطقه حفاظت شده توران در شهرستان شاهرود، تجربه‌ای کاملاً جدید  و متفاوت از سفر در دل کویر ایران به دست خواهید آورد.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید