بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
بهمن 23, 1399

موزه ‌های یزد | دنیایی شگفت‌انگیز و مبهوت‌کننده

موزه ‌های یزد دنیایی شگفت‌انگیز و مبهوت‌کننده
موزه ‌های یزد دنیایی شگفت‌انگیز و مبهوت‌کننده

موزه ‌های یزد | دنیایی شگفت‌انگیز و مبهوت‌کننده تمام شهر یزد مانند یک موزه بزرگ و زنده است ، در این مطلب بهترین موزه های یزد را به شما معرفی می کنیم

یزد شهر سنت‌های شیرین و بادگیرهای افراشته بر بناهای خشتی، از دیدنی‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. گردشگران بسیاری از سراسر دنیا راهی این شهر تاریخی می‌شوند تا جاذبه‌های بی‌حدوحصر آن را به نظاره بنشینند و شکوه و اصالت آن را تحسین کنند. قدم زدن در هر گوشه‌ای از شهر یزد، قدم زدن در دل تاریخ است که تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و خارق‌العاده‌ را برای بینندگان رقم میزند.

در کنار بناهای خشتی و بادگیرهای بیشمار شهر، جاذبه‌های دیگر بسیاری در دل شهر یزد به یادگار مانده است. تمام شهر یزد مانند یک موزه بزرگ و زنده است؛ بااین‌حال بیش از ۳۰ موزه در این شهر وجود دارد که هرکدام حرف و تاریخی برای بیان دارند. بسیاری از این موزه‌ها در اصل خانه‌های تاریخی به‌جای مانده از گذشتگان است که بازدیدکنندگان بسیاری را به‌سوی خود جذب می‌کند. برخی از هتل‌ های یزد نیز از همین بناهای تاریخی هستند و رزرو هتل در این شهر، همچون اقامت در دل تاریخ است. هتل داد یزد از همین هتل‌ های منحصربه‌فرد است که به‌عنوان موزه‌ای قدیمی به اقامتگاهی برای میهمانان خود تبدیل‌شده است.

هتل داد یزد
هتل داد یزد

هتل داد یزد

تماشای اشیای تاریخی و به‌جای مانده از گذشته شرح‌حالی از مردمان گذشته و سرگذشت و سنت‌های حاکم بر آن دوران را روایت می‌کند. از همین رو، بازدید از موزه‌ها به فهم بهتر و شناخت سریع‌تری از تاریخ و مکانی که بدان سفرکرده‌ایم را در اختیار ما قرار می‌دهد. شهر یزد با پیشینه تاریخی وسیع خود موزه ‌های بسیاری دارد که بازدید از هرکدام خالی از لطف نخواهد بود. با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با برخی از موزه ‌های یزد آشنا شوید تا در سفر خود به یزد حتماً دیداری از آن‌ها داشته باشید.

موزه مردم‌شناسی ابرکوه

موزه مردم‌شناسی ابرکوه

موزه مردم‌شناسی ابرکوه

خانه صولت یا موزه ابرکوه، خانه‌ای زیبا و به‌جای مانده از دوران قاجار است. در وجه‌تسمیه این خانه گفته‌شده است که این بنا متعلق به صولت یکی از خان‌های ابرکوه بوده است. این ساختمان دیدنی با تزئینات گچی و نقوش اسلیمی‌اش در کنار سردر بلند و زیبا منظره‌ای چشم‌نواز را به وجود آورده است. از اشیای داخل این موزه می‌توان به اشیا به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی طاووس الحرمین، مسجد جامع و قلعه بهمن، سندهای قدیمی، حکم احمدشاه قاجار به یکی از سرداران ابرکوه، نسخ خطی و … اشاره کرد.

آدرس: یزد، محله دروازه میدان، کنار اداره میراث فرهنگی یزد، موزه مردم شناسی ابرکوه

موزه آب یزد

موزه آب یزد
موزه آب یزد

موزه آب یزد

خانه کلاهدوزها که به دست تاجر مشهور و پرآوازه حاج سید علی‌اکبر کلاهدوز در سال ۱۲۶۶ تأسیس شد، از دیگر بناهای منحصربه‌فرد بازمانده از دوران قاجار است. این عمارت زیبا و باشکوه با مدیریت شرکت آب به موزه آب تبدیل‌شده است. شاید در مورد علت این موضوع کنجکاو باشید؛ بهتر است که بدانید قنات رحیم‌آباد و قنات زارچ از زیر خانه کلاهدوزها عبور می‌کرده است.

اشیای تاریخی بسیاری در زمینه آب و قنات در ساختمان ۵ طبقه موزه آب قرار دارد؛ از این میان می‌توان به چرخ چاه، کلنگ‌های کندن کاریز، لباس مقنی، اسناد مرتبط با قنات‌های اصلی یزد، ظرف‌های سفالی و شیشه‌ای نگهداری آب اشاره کرد. شاید بتوان تاریخی‌ترین و منحصربه‌فردترین شی این موزه را نخستین ساعت آبی دنیا دانست که با قدمتی ۷۰۰ ساله به دوران سید رکن­الدین برمی‌گردد.

آدرس: یزد، میدان امیر چخماق، خیابان قیام، چهارراه شهدا، موزه آب یزد

موزه قصر آیینه و روشنایی

موزه آیینه یزد از خاص‌ترین و شگفت‌انگیزترین موزه‌ها در دل شهر یزد است که هنر و زیبایی را به‌گونه‌ای متفاوت به تصویر می‌کشد. این جاذبه دیدنی و زیبا در باغی باصفا در زمان پهلوی اول تأسیس شده است. این عمارت منحصربه‌فرد در حقیقت به شکل یک کوشک در فضایی با وسعت بیش از ۸ هزار مترمربع به‌عنوان مهمانسرا توسط تاجر خوش‌نام یزدی، “صراف زاده” ساخته شد. این باغ و مهمانسرا پس از انقلاب و تصرف آن توسط بنیاد مستضعفان به موزه آیینه و روشنایی تبدیل شد و جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نور، موضوع تخصصی این موزه است. بااین‌حال معماری بی‌نظیر ساختمان، پنجره‌های رنگی، آیینه‌کاری، درهای چوبی و راهروهای تو در تو، زیبایی بی‌بدیلی به این عمارت بخشیده است که از تماشای آن سیر نمی‌شوید. در کنار لذت بردن از شکوه و زیبایی عمارت، اشیای تاریخی داخل موزه نیز بازدیدکنندگان بسیاری را مجذوب خود می‌کند. بازدید از آیینه‌های گوناگون و انواع وسایل روشنایی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه آیینه و روشنایی است. پیه‌سوزهای متعلق به دوران ساسانی، قدیمی‌ترین اشیای این موزه به شمار می‌روند.

ناگفته نماند این موزه با به‌کارگیری خط بریل برای توضیحات مربوط به اشیا، بازدید از موزه را برای روشن‌دلان فراهم نموده است. بی‌شک در سفر بعدی خود به یزد حتماً به تماشا موزه آیینه بروید.

آدرس: یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی، روبه روی پارک هفتم تیر، موزه قصر آیینه

موزه کامبرین

موزه تخصصی دیرینه‌شناسی کامبرین، اولین و تنها موزه دیرینه‌شناسی در ایران است. افتتاح این موزه منحصربه‌فرد با همت بخش خصوصی و اداره کل میراث فرهنگی یزد صورت گرفته است. در موزه کامبرین امکان تبادل اطلاعات، تحقیق و پژوهش درباره فسیل‌های ایران در سطح بین‌الملل و با همکاری دانشگاه­های خارج از کشور وجود دارد.

این موزه بی‌نظیر دارای مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از ۴۰۰ نمونه فسیل بی‌مهرگان است. این فسیل‌ها دربرگیرنده خانواده سرپایان، خارپوستان، بازوپایان، شکم پایان، تریلوبیت، آمونیت، دوکفه‌ای‌ها و ناتیلوئیدها می‌باشد که قدمتی بیش از پانصد میلیون سال دارند.

در کارگاه‌های این موزه به‌صورت سمعی و بصری برای بازدیدکنندگان در رده‌های سنی مختلف، در مورد تاریخچه و چگونگی رسوب برداری آثار توضیحاتی بیان می‌شود.

آدرس: یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، جنب آب‌انبار شش بادگیری، کوچه سوم شهید زینی، موزه کامبرین یزد

موزه سکه و مردم‌شناسی حیدرزاده یزد

محله فهادان یزد با پیشینه تاریخی خود بناهای قدیمی زیادی را در دل خود جای داده است. موزه سکه و مردم‌شناسی یزد، خانه‌ای قجری در محله فهادان است که به موزه مبدل شده است. ۵ هزار سکه مختلف متعلق به ادوار تاریخی متفاوت از زمان حکومت عباس بن مأمون گرفته تا سکه نادرشاه و سکه جلوس کریم‌خان زند درکنار اسکناس­های قدیمی از دوره‌های تاریخی گوناگون تا زمان حال؛ همگی با همت استاد حیدرزاده جمع‌آوری شده و در ۱۰ سالن بزرگ این عمارت دیدنی به نمایش درآمده است.

اشیای تاریخی این موزه مرتبط با ۴۲ دوره تاریخی زندگی پیشینیان از دوره هخامنشیان تا زمان حال است. علاوه بر سکه و اسکناس دیدنی‌های دیگری نیز در این موزه وجود دارد. زیورآلات و نسخ خطی، وسایل طبخ غذا، انواع قفل، ابزار جنگ و وسایل روشنایی ازجمله وسایل قدیمی موزه حیدرزاده به شمار می‌رود.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، بن‌بست بیت الزهرا، موزه سکه و مردم‌شناسی حیدرزاده یزد

موزه مارکار یزد

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان که به آن موزه مارکار هم گفته می‌شد از موزه ‌های دیدنی و جذاب یزد است که آیین و فرهنگ زرتشتیان را به نمایش می‌گذارد. این موزه در میدان مارکار و در زیرزمین ساختمان تاریخی پرورشگاه مجموعه تاریخی مارکار تأسیس شده است. موزه مارکار دارای معماری منحصربه‌فردی است تا بیشترین ماندگاری انرژی و نور خورشید را داشته باشد که این موضوع به‌نوبه خود بیانگر احترام گذاشتن زرتشتیان به نور و روشنایی است.

آشنایی با تاریخچه مجموعه و بنیان‌گذار آن پس از گذر از دالان‌های تو در تو موزه زرتشتیان اولین تجربه بازدید از موزه است. پس از آن توضیحاتی درباره کتاب مقدس گاتاها و اشوزرتشت به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. در بخشی دیگر از موزه می‌توان با آیین و رسوم مختلف زرتشتیان آشنا شد. در این میان بازدید از پوشش سنتی موبدان و زنان زرتشتی و وسایل خانه‌های قدیمی تجربه‌ای خاطره‌انگیز خواهد بود.

مجموعه مارکار از مهم‌ترین اماکن تاریخ یزد به شمار می‌رود که تأثیر به سزایی در پیشرفت زرتشتیان داشته است. این مجموعه بی‌نظیر در نزدیکی آتشکده بزرگ یزد قرار دارد.

آدرس: یزد، میدان مارکار، کوچه فرش مشهد، مجموعه مارکار، موزه مارکار یزد

دسته بندی: رپورتاژ آگهی
اشتراک گذاری

پاسخ دهید