بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
بهمن 26, 1399

پل خشتی صومعه سرا ، پلی تاریخی در دل روستاهای شمالی

پل خشتی صومعه سرا از جمله دیدنی­های جذاب این منطقه پرطرفدار و زیبای گیلان است. منظور از پل خشتی صومعه سرا، یک پل در ابتدای این شهر و پلی دیگر در روستای گوراب تولم است که به پل خشتی گوراب تولم نیز شهرت دارد. این پل بسیار قدیمی و ساخته شده از آجر و ساروج است و متأسفانه تا به امروز آسیب بسیاری دیده است.

پل خشتی گوراب تولم- عکس پل خشتی گوراب تولم پل خشتی صومعه سرا

پلی تاریخی در دل روستاهای شمالی

پل خشتی صومعه سرا از جمله جاذبه ­های دیدنی شهرستان پرطرفدار صومعه سرا محسوب می­شود که بسیاری از گردشگران سراغ آن را از اهالی می­گیرند. صومعه سرا را می­توان یکی از شهرهای پرمسافر شمال دانست زیرا در این منطقه مکان­های بسیاری برای گردش و بازدید وجود دارد، از جمله پل­ها و بناهای تاریخی. جالب است بدانید پل­های خشتی بسیاری در شهرهای مختلف شمالی وجود دارند که همگی قدیمی و البته بسیار دیدنی هستند. اگر درباره پلی خشتی از محلی­ها سؤال کنید ممکن است جواب­های متعددی بگیرید که چندان عجیب نیست. یک پل خشتی در شرق صومعه سرا و روی رودخانه روبار گاز دیده می­شود که بسیار قدیمی به نظر می­رسد و در دو طرف آن پلی آهنی ساخته­اند. اما این پل خشتی که ارتفاع زیادی ندارد، تنها پل خشتی موجود در صومعه سرا نیست.

 پل خشتی در روستای گوراب تولم

پل خشتی گوراب تولم- عکس پل خشتی گوراب تولم پل خشتی صومعه سرا۱

یکی دیگر از پل­های خشتی معروف در این منطقه گوراب تولم است. این پل در روستای گوراب تولم و به طور دقیق­تر در انتهای شمال غرب روستا قرار دارد و به پل خشتی صومعه سرا نیز معروف است. متأسفانه این پل که یادگاری از دوران حکومت قاجاریان به شمار می­رود، روز به روز در حال تخریب و فروپاشی است. اگر عکس پل خشتی گوراب تولم را ببینید متوجه این نکته می­شوید که نسبت به خیلی از آثار تاریخی قدیمی، آسیب بسیار دیده است. پل گوراب تولم طولی معادل ۱۷ متر و عرض ۳ متر دارد و جنس آن مانند اکثر پل­های خشتی شمالی از آجر و ساروج است.

حال که می­دانید پلی خشتی صومعه سرا کجاست، کافیست دل به جاده بزنید و راهی سفر شوید. مطمئناً جاذبه­های گردشگری بسیاری در حوالی صومعه سرا انتظار شما را می­کشند. می­توانید یک تور یک روزه گردشگری در این منطقه برای خود ترتیب دهید تا از تمام دیدنی­ها صومعه سرا بازدید نمایید. برای اجاره ویلا در شمال نیز لازم نیست نگران باشید. امروزه به کمک سایت ­های اجاره آنلاین ویلا مانند ویلا رابط می­توان به راحتی ویلای دلخواه خود را پیش از سفر رزرو کرد.

نام اثر تاریخی: پل خشتی گوراب تولم
قدمت: دوره قاجاریه
سازنده: حکام محلی
نام محلی: مرغانه پورد
محل ساخت: بر روی رودخانه گاز رودبار
مصالح: سنگ، آجر، ملات ساروج
ویژگی شاخص: دارای یک دهانه بزرگ با قوس جناغی
جهت ساخت پل: شرقی-غربی
ابعاد پل: طول ١٧ متر با عرض ٣ متر
ثبت شده در: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان
تاریخ ثبت: ١۵ آبان ١٣٨۴
شماره ثبت: ١٣۶۴٠

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید