بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
بهمن 29, 1399

پناهگاه حیات وحش سرخانکل ، منطقه حفاظت شده در تالاب انزلی

پناهگاه حیات وحش سرخانکل، بخشی از تالاب انزلی و در جهت غرب سلکه است که گونه­های مختلفی از گیاهان و جانوران در آن زندگی می­کنند. این قسمت از تالاب محل تخم­ریزی پرندگان مهاجر محسوب می­شود که متأسفانه به دلیل عبور تعداد زیادی از قایق­های گردشگری، آلوده شده است. انواع ماهی­های بومی و مهاجر و پرندگان مختلف مانند مرغابی، غاز و … در منطقه حفاظت شده سرخانکل یافت می­شوند.

منطقه حفاظت شده سرخانکل-پناهگاه حیات وحش سرخانکل وحش سرخانکل

پناهگاه حیات وحش سرخانکل، منطقه حفاظت شده در تالاب انزلی

پناهگاه حیات وحش سرخانکل در گیلان را می­توانید در محدوده تالاب انزلی پیدا کنید. بدون شک بسیاری از ما برای بازدید از تالاب انزلی به گیلان سفر کرده­ و برای تماشای نیلوفرهای آبی با قایق از میان تالاب گذشته­ایم. اما شاید هیچ­کدام از ما ندانیم، همین کار چه آسیبی به زندگی گیاهی و جانوری بخش­هایی از تالاب، از جمله منطقه حفاظت شده سرخانکل می­زند. این منطقه با وسعت حدودی ۱۲۰۰ هکتار، درست در جایی از تالاب انزلی واقع شده که محل عبور قایق­هاست. خوب است بدانید پناهگاه حیات وحش سرخانکل محل تخم­گذاری بسیاری از پرندگان مهاجر مانند پرستوها محسوب می­شود که به دلیل این عبور و مرورها و عدم رسیدگی به آن، بسیار آلوده شده است.

این بخش از تالاب انزلی پوشش گیاهی متنوعی دارد که قسمت عمده آن را لوئی و نی تشکیل می­دهد. همچنین انواع ماهی­های بومی و مهاجر مانند کپور، اردک ماهی، ماهی کولی و … در پناهگاه حیات وحش سرخانکل زندگی می­کنند. البته زندگی جانوری در این بخش از تالاب تنها به ماهی­ها محدود نمی­شود، غاز، مرغابی، کاکایی، طاووسک، چنگر و … نیز از جمله حیواناتی هستند که زمستان را در این تالاب می­گذارنند.

منطقه حفاظت شده سرخانکل-پناهگاه حیات وحش سرخانکل در گیلان پناهگاه حیات وحش سرخانکل۲

پناهگاه حیات وحش سرخانکل کجاست؟

همانطور که گفتیم این پناهگاه در محدوده تالاب انزلی قرار دارد. پس برای بازدید از آن باید به شهرستان بندر انزلی سفر کنید. در جنوب غربی این شهرستان تالاب انزلی را خواهید یافت که پناهگاه حیات وحش سرخانکل نیز در همین منطقه و در جهت غرب سلکه واقع شده است. اگر می­خواهید موقعیت دقیق این منطقه حفاظت شده را بدانید، باید بگوییم کانال ماهروزه در شمال آن و روستاهایی مانند سیاه درویشان و هندخاله در جنوب آن قرار دارند. از سمت غرب و شرق نیز به ترتیب به رود بکنده و رود هندخاله می­رسد.

برای بازدید از پناهگاه حیات سرخانکل تنها یک مورد را در نظر داشته باشید. این پناهگاه در تالاب و بندر انزلی قرار دارد، یعنی یکی از پرطرفدارترین مناطق گیلان. پس حتماً پیش از این که سفر خود را آغاز کنید، وارد سایت­های رزرو و اجاره ویلا در شمال، مانند ویلا رابط شوید و به صورت آنلاین ویلای دلخواه خود را رزرو نمایید. در این صورت قادر خواهید بود با یک برنامه­ریزی دقیق از مناطق دیدنی شمال کشور دیدن کنید. می­توانید از انواع تور یک روزه گردشگری که توسط مجموعه ویلا رابط برگزار می­شود نیز استفاده کنید.

دسته بندی: دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

پاسخ دهید