بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
فروردین 13, 1400

کاخ الیت ، کاخ شاه پهلوی در جزیره کیش ، بنایی متروک

کاخ الیت کیش می‌توانست یکی از جاذبه‌های پرطرفدار جزیره باشد، اگر رسیدگی‌های لازم نسبت به آن انجام می‌شد. این کاخ در سال ۱۳۵۱ به بهره‌برداری رسید و به عنوان اقامتگاه محمدرضا شاه در کیش مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۳۸۷ نیز به ثبت ملی رسید. اما در حال حاضر رو به ویرانی رفته است و خبری از مرمت و بازسازی آن نیست.

کاخ الیت کیش-کاخ الیت جزیره کیش-کاخ الیت شاه-کاخ الیت کاخ شاه در کیش-کاخ شاه در کیش-آدرس کاخ شاه در کیش

کاخ الیت، کاخ شاه پهلوی در جزیره کیش، بنایی متروک

در میان تمام جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش، کاخ الیت شاه پهلوی، متفاوت‌تر به نظر می‌رسد و بسیاری از مسافران حتی از وجود آن بی‌خبر هستند. علت این بی‌خبری نیز متأسفانه عدم رسیدگی لازم به این بنا است. تا جایی که این کاخ روز به روز ویران‌تر می‌شود بدون این که استفاده درستی از آن صورت بگیرد. گفته می‌شود کاخ الیت کاخ شاه در کیش بوده که ساخت و ساز آن در سال ۱۳۵۱ به اتمام رسیده است. البته بعدها در سال ۱۳۸۷ این بنا در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت اما با وجود داشتن پتانسیل‌های بسیار برای تبدیل شدن به یک مرکز تجاری یا بنایی دیدنی، بلااستفاده مانده است و حتی مرمت یا بازسازی نیز نشده است. محمدرضا شاه در سال‌های آخر حکومت خود این کاخ را که به عنوان کاخ شماره یک نیز شناخته می‌شود در کیش برای اقامت خود می‌سازد.

کاخ الیت

کاخ الیت کیش نمای بیرونی سفید رنگ دارد و با اشکال غیرهندسی تزئین شده است. اتاق‌های داخل کاخ نیز سال‌ها پیش زیبا و مزین بوده‌اند اما امروز آثاری موریانه زده و حتی سوخته از آن‌ها به جا مانده است. این کاخ ۴۵۰۰ متر مربعی در صورت مرمت شدن می‌تواند به عنوان یک جاذبه ویژه مورد توجه گردشگران قرار بگیرد و امیدواریم در آینده و پیش از ویرانی کامل آن، این امر محقق شود.

کاخ الیت کیش-کاخ الیت جزیره کیش-کاخ الیت شاه-کاخ الیت کاخ شاه در کیش-کاخ شاه در کیش-آدرس کاخ شاه در کیش۲

کاخ الیت جزیره کیش کجاست؟

ممکن است پیدا کردن آدرس کاخ شاه در کیش به آسانی پیدا کردن آدرس سایر جاذبه‌های معروف جزیره نباشد. این کاخ در شرق جزیره واقع شده است و برای پیدا کردن آن می‌توانید ابتدا سراغ رستوران میرمهنا یا مجتمع‌های آفتاب را از اهالی بگیرید. زیرا کاخ الیت در نزدیکی این رستوران و مجتمع قرار دارد.

در سال‌های قدیم یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سفر، پیدا کردن محل مناسبی برای اسکان بود. اما امروزه با وجود امکاناتی که جهت رزرو آنلاین ویلا و هتل فراهم شده، این مشکل نیز کمرنگ گشته است. برای مثال اگر قصد سفر به یکی از شهرهای شمالی مانند کلاردشت را داشته باشید به راحتی می‌توانید وارد سایت ویلا رابط شده و برای اجاره ویلا در کلاردشت اقدام نمایید. همچنین وجود طرح‌های حراجی اجاره ویلا به شما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند.

دسته بندی: گردشگری
اشتراک گذاری

پاسخ دهید