بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
اسفند 16, 1400

کانکس ویلایی یا ویلای سنتی؟

کانکس ویلایی را می توان سازه ای پیش ساخته، سبک و آماده دانست که طراحی و تولید آن در ابعاد و ارتفاع مختلف و با متریال گوناگون انجام می شود. این نوع کانکس مناسب افرادی است که قصد دارند یک ویلای خوب و منحصر به فرد را با کیفیتی مطلوب و در حداقل زمان ممکن در اختیار داشته باشند، بی آنکه زمان زیادی را صرف ساخت آن کرده و یا خودشان را با پروژه ساخت و ساز درگیر کنند. امکان ساخت این نوع کانکس ها با امکانات رفاهی متنوع و به شکل یک خوابه، دو خوابه و یا چند خوابه بر اساس سفارش مشتری وجود دارد.

 وقتی حرف از کانکس ویلایی به میان می آید، منظور سازه ای است که از کلیه امکاناتی از قبیل اتاق خواب، آشپزخانه، سالن پذیرایی، سرویس بهداشتی و غیره برخوردار باشد. کانکس ویلایی می تواند جایگزین مناسبی برای ویلای سنتی باشد و امکان نصب سریع آن در هر مکانی وجود دارد و همچنین می توان با این سازه، یک ویلای بی نظیر را با کلیه امکانات رفاهی در اختیار داشت. در این مقاله قصد داریم به مقایسه کانکس ویلایی و ویلای سنتی بپردازیم.

کانکس ویلایی یا ویلای سنتی
کانکس ویلایی یا ویلای سنتی

کانکس ویلایی با ویلای سنتی چه تفاوت هایی دارد؟

 در ادامه می خواهیم تفاوت کانکس ویلایی با ویلای سنتی را شرح دهیم.

۱- سرعت و مدت زمان ساخت کانکس ویلایی

از لحاظ زمانی، کانکس ویلایی در کوتاه ترین زمان ممکن طراحی و تولید شده و آماده تحویل می گردد، در حالی که ویلای سنتی جهت ساخت نیازمند زمان طولانی بوده و اجرای آن ۱ تا ۲ سالی طول می کشد. دلیل این امر هم این است که در سازه های سنتی، مراحل کار یکی پس از دیگری باید طی شود و حتی گاهی اوقات به منظور اجرای مرحله بعدی، باید برای خشک شدن مرحله قبلی صبر کرد، که همین مسئله نیز طولانی تر شدن روند ساخت و در نتیجه افزایش هزینه ها را برای یک کارگاه ساختمانی از قبیل حقوق ناظر پروژه، هزینه نگهبانی و … در بر خواهد داشت. به عبارت دیگر، با طولانی تر شدن عملیات ساختمانی، هزینه ها نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین، می توانیم بگوییم که اجرا و پیاده سازی کانکس ویلایی در مقایسه با سازه های سنتی بسیار سریعتر است.

۲-ویژگی جابجایی و قابل حمل بودن

کانکس ویلایی از قابلیت جابجایی برخوردار بوده و این مسئله از مهمترین تفاوت های آن با ویلای سنتی محسوب می گردد. البته ویژگی حمل و جابجایی بایستی در هنگام ساخت کانکس ویلایی، در سازه آن پیش بینی و اعمال شود. همچنین امکان انتقال این نوع سازه به ملک جدید، در صورت فروش زمین آن وجود دارد. علاوه بر آن، این ویژگی می تواند فروش کانکس را به عنوان سازه دست دوم پس از گذشت چندین سال فراهم کند. و در نتیجه بازگشت سرمایه را در پی داشته باشد. اما ویلای سنتی که با مصالح ساختمانی احداث شده فاقد چنین ویژگی بوده و سازه کلاً  باید تخریب گردد.

۳-هزینه ساخت

از نظر هزینه نیز قیمت کانکس ویلایی نسبت به ویلای سنتی مقرون به صرفه تر است. چرا که در اجرای ویلای سنتی هزینه زیادی برای مصالح ساختمانی، هزینه نگهبان و … صرف خواهد شد. همچنین امکان برآورد و پیش بینی هزینه ها در کانکس ویلایی، به صورت تقریباً دقیقی وجود دارد. یعنی از همان مراحل ابتدایی کار می توان با خطای خیلی اندکی به برآورد دقیق هزینه اجرای پروژه پرداخت. و پس از کسب اطمینان از فراهم بودن بودجه لازم با توجه به مبلغ پیش بینی شده، کار ساخت را آغاز نمود. در صورتی که در سازه های سنتی، خطای زیادی در تخمین هزینه های احداث بنا، در زمان شروع کار وجود دارد. و گاهی اوقات نیز شاهد توقف پروژه ها در اواسط کار، به دلیل عدم همخوانی هزینه ها با مقدار پیش بینی شده و حتی دو برابر شدن هزینه ها خواهیم بود.

۴-وزن سازه و میزان استحکام آن

ویلای سنتی به جهت ساخت با مصالح بنایی دارای وزن زیادی بوده و ممکن است در مقابل زلزله از استحکام لازم برخوردار نباشد، در حالی که کانکس ویلایی از وزن سبکی برخوردار است. همچنین در سازه های سنتی، احتمال تخریب و خطر سقوط مصالح به هنگام زلزله افزایش می یابد. ولی بکارگیری مصالح سبک در کانکس ویلایی سبب می شود که این نوع سازه، به خوبی در مقابل زلزله واکنش نشان داده و قادر به همگام شدن با این لرزش ها باشد و در نتیجه تخریب آن با توجه به استحکام بالا در مقابل زلزله و سایر خطرات رخ نمی دهد. و اگر هم تخریب شود، چون از مصالح سبک ساخته شده، خطر جانی برای افراد ساکن در آن به دنبال نخواهد داشت.

۵-تغییر کاربری سازه کانکس ویلایی

در کانکس ویلایی، امکان تغییر کاربری به سهولت وجود دارد، در صورتی که در ویلاهای سنتی، این کار علاوه بر هزینه، نیازمند زمان زیادی خواهد بود.

۶-قابلیت اجرا در شرایط آب و هوایی مختلف

برای اجرا و پیاده سازی کانکس های ویلایی می توان در هر فصل و در هر مکانی اقدام کرد. در حالی که چنین امکانی برای سازه های سنتی وجود ندارد. به عبارت دیگر، سازه های سنتی را نمی توان در هر وضعیت آب و هوایی بنا کرد و به منظور جلوگیری از یخ زدگی و تخریب آن باید دمای هوا را نیز در نظر گرفت. از این رو، امکان ساخت سازه های سنتی در سرمای زمستان وجود ندارد. حال آنکه به جهت عدم استفاده از ملات و سیمان در کانکس ویلایی، مفهوم یخ زدگی در آن معنایی ندارد و به سهولت می توان به اجرای این نوع سازه در کلیه فصول سال پرداخت. علاوه بر آن، امکان ساخت این سازه در مکان های صعب العبور جهت حمل مصالح و مناطق کوهستانی نیز وجود دارد.

۷-جلوگیری از هدر رفت انرژی

در کانکس ویلایی از هدر رفت انرژی جلوگیری خواهد شد. و از آنجا که در این سازه، استفاده از مصالح با ضخامت و چگالی کمتر و با خاصیت عایقی مناسب تر صورت می گیرد، در نتیجه بین فضای داخلی و خارجی هیچگونه تبادل حرارتی اتفاق نمی افتد. همچنین در جداره های پیش ساخته از پلی اورتان به شکل تزریقی به عنوان عایق استفاده می شود. و حتی گاهی اوقات نیز از ترکیب فوم و پلی استایرن بهره گرفته می شود که هم عایق حرارتی و هم عایق صدا محسوب می شود. در حالی که در سازه های سنتی از مصالح با چگالی زیاد استفاده می گردد. که این مسئله مشکلاتی همچون افزایش وزن سازه و تبادل حرارتی میان فضای خارجی و داخلی بنا را به همراه خواهد داشت. 

 

کانکس ویلایی یا ویلای سنتی۲
کانکس ویلایی یا ویلای سنتی۲

نتیجه گیری

با توجه به مطالب فوق، کانکس ویلایی می تواند جایگزین خوبی برای ویلای سنتی باشد. یکی از مهم ترین دلایل این مسئله نیز، ساخت و نصب سریع آن در محل مورد نظر می باشد.

در صورتی که قصد ساخت کانکس ویلایی را دارید، بهتر است پیش از سفارش آن، به مشورت با فرد مجرب و متخصص در این حوزه بپردازید. چرا که اجرا و پیاده سازی این سازه، با هدف فراهم کردن رفاه مصرف کننده و همچنین برخورداری از بیشترین بازدهی، باید دقیق و اصولی انجام شود.

دسته بندی: رپورتاژ آگهی
اشتراک گذاری

پاسخ دهید